Zákaznícka podpora:agrocentrum@agrocentrum.sk
Jazyk
Slovenčina

Sadba Judášove ucho 270 ml

Kód: 67246
€3,15 / ks €2,63 bez DPH
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Plodnice tohto rodu sa pestovali v juhovýchodnej Ázii už pred 1500 rokmi. Aj dnes sú tradičnou súčasťou čínskych pokrmov a verejnosti sú známe pod názvom "čierna" alebo "čínska" huba.
Plodnica nie je rozlíšená na hlúbik a klobúk. Tvarom a tuhšie chrupavčitou konzistenciou pripomína ľudské ucho. U nás v prírode sa väčšinou vyskytuje na kmeňoch a vetvách bazy čiernej. Plodnice možno nachádzať po celý rok.
Pretože náš druh nedáva vysoké výnosy, pestujeme teplomilnejšie vysoko produktívne kmene. Pestovať ucho môžeme buď na kmeňoch listnatých stromov, alebo na náhradných sterilných substrátoch.

Detailné informácie

Podrobný popis

Intenzívne pestovanie

Potreby na pestovanie - Príprava substrátu - Očkovanie sadbou - Prerastanie podhubia - Tvorba plodníc

Extenzívne pestovanie

Potreby na pestovanie - Priestory na pestovanie - Očkovanie kmeňov a prerastanie podhubia - Tvorba plodníc - Úroda plodníc - Využitie plodníc

Plodnice tohto rodu sa pestovali v juhovýchodnej Ázii už pred 1500 rokmi. Aj dnes sú tradičnou súčasťou čínskych pokrmov a verejnosti sú známe pod názvom "čierna" alebo "čínska" huba.
Plodnica nie je rozlíšená na hlúbik a klobúk. Tvarom a tuhšie chrupavčitou konzistenciou pripomína ľudské ucho. U nás v prírode sa väčšinou vyskytuje na kmeňoch a vetvách bazy čiernej. Plodnice možno nachádzať po celý rok.
Pretože náš druh nedáva vysoké výnosy, pestujeme teplomilnejšie vysoko produktívne kmene. Pestovať ucho môžeme buď na kmeňoch listnatých stromov, alebo na náhradných sterilných substrátoch.

Intenzívne pestovanie (na sterilných substrátoch)
Potreby na pestovanie
Drvená slama alebo piliny listnatých stromov alebo rozdrvené kukuričné ​​vretená, sadba ucha Judášovho, varné sáčky (tatrafánové alebo vrecúška na výrobu tlačenky).

Príprava substrátu
Nadrobno drvenú slamu, piliny alebo vretená ponoríme do vody a 24 hodín máčame. Materiál sa lepšie namočí, ak ho na začiatku zalejeme horúcou vodou. Druhý deň materiál necháme odkvapkať, nasypeme do varných sáčkov a zaviažeme. Sáčky plníme do 2/3 obsahu, aby v sáčku zostal priestor na premiešanie materiálu so sadbou. Uzavreté vložíme do vody a varíme 1 hodinu. Potom sáčky z vody vyberieme a necháme vychladnúť. Var opakujeme ešte druhý a tretí deň. Miesto vo vode môžeme sáčky variť v pare (v zaváracom hrnci), dobu varu predĺžime na 1,5 hodiny. Je potrebné zabezpečiť, aby sa sáčky v zaváracom hrnci nedotýkali príliš veľkou plochou.

Očkovanie sadbou
Sadbu roztrasieme v uzavretom vrecku na jednotlivé zrná, vychladnutý sáčok otvoríme v čistej miestnosti bez plesní. Pre očkovanie použijeme drevenú varešku, ktorú sme vopred vyvarili vo vode. Držadlom varešky urobíme doprostred substrátu v sáčku dieru a do tej nasypeme sadbu v množstve asi 3% substrátu. Sáčok potom cez valček vaty uzavrieme špagátom, aby kultúra mohla dýchať.

Prerastanie podhubia
Sáčky uložíme na prerastanie do teploty asi 25 ° C. Substrát prerastie podhubím asi za 3 týždne. Pri prerastaní podhubia nie je rozhodujúce či je v priestore svetlo alebo tma.

Tvorba plodníc
Po prerastení substrátu prerežeme alebo úplne odstránime sáčok (podhubie substrát spoja do pevného bloku). Substrát uložíme na plodenie. Kultúra najlepšie plodí pri teplotách 25 ° C až 30 ° C a vysokej vzdušnej vlhkosti. S výhodou môžeme v lete použiť parenisko, fóliovník alebo skleník. Ak chceme hubu pestovať doma odporúčame dať na tácku vodu, substrát položíme na tanier, aby nebol v priamom kontakte s vodou a všetko zakryjeme priehľadnou fóliou. Tá zaručí vhodnú vlhkosť. Vymieňame vodu. Možno použiť aj akvárium. Kultúra na plodenie potrebuje rozptýlené svetlo.

Extenzívne pestovanie
Potreby na pestovanie
Čerstvé kmene a konáre listnatých stromov s priemerom asi 10 cm, sadba a parafín.

Priestory na pestovanie
Parenisko, fóliovník, skleník, prípadne doma v akváriu alebo v malom fóliovníčku.

Očkovanie kmeňov a prerastanie podhubia
Kmene a konáre najlepšie v starobe 1-2 mesiace po vyrúbaní narežeme na dĺžku 1 m. Do takto pripravených kmeňov vyvŕtame otvory s priemerom 10-15 mm a hĺbke 20 mm vo vzdialenosti asi 100 mm od seba na dvoch protiľahlých stranách kmeňa. Tieto otvory vyplníme sadbou a zalejeme roztaveným parafínom. Kmene uložíme k prerastaniu podhubia do skleníka alebo fóliovníka (optimálna teplota je 28 ° C) a dbáme na dostatočnú vlhkosť. Doba prerastania podhubia je 30 až 40 dní.

Tvorba plodníc
Prerastené kmene uložíme na plodenie do skleníka. Optimálna teplota na plodenie je 25 ° C až 30 ° C. Kmene je treba chrániť pred vyschnutím vlhčením a v našich podmienkach pred väčšími mrazmi. Kmene plodia podľa kvality dreva 3-6 rokov. Plodnice potrebujú k svojmu rastu svetlo a vysokú vzdušnú vlhkosť.

Úroda plodníc
Substrát plodí po dobu 3 mesiacov a plodníc je možné získať 20-30% hmotnosti substrátu. Plodnice zbierame vo veľkosti 3-5 cm. Ak sa plodnice neotvárajú, znamená to, že kultúra má nedostatok svetla alebo je neodvetraná.

Využitie plodníc
Plodnice ucha Judášovho sú tuhšie chrupavkovitej konzistencie a nemajú žiadnu výraznú chuť. Používajú sa k príprave pokrmov čínskej kuchyne, obzvlášť sú vhodné do šalátov práve vďaka chrupavkovitej konzistencii. Dajú sa dobre sušiť a po namočení získavajú pôvodnú konzistenciu.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: