Opeľovanie
Ešte pred výsadbou musíme si dávať pozor na opeľovanie stromov a kríkov. Keď strom krásne kvitne na jar, avšak neprináša plody, potrebuje vhodného opeľovača. Keď neobjavia ani kvety, môže za to nedostatočné hnojenie.
Samoopelivé stromy a kríky nepotrebujú opeľovača, stačí jeden kus do vašej záhrady. Cudzoopelivé stromy a kríky potrebujú vhodné opeľovača - nejakú inú odrodu, ktorá kvitne v tom istom čase. Existujú aj čiastočne opelivé stromy a kríky, tieto rodia aj bez opeľovača, avšak s opeľovačom prinášajú oveľa väčšiu úrodu.
Hrušky v našej ponuke sú cudzoopelivé, prípadne čiastočne samoopelivé. Nižšie vidíte tabuľku, v ktorej sú označené všetky odrody a ich opeľovače:
Pôda
Hrušky nie sú náročné na pôdu: potrebujú stredne ťažkú, dobre priepustnú pôdu bez vysokej podzemnej vody.
Samozrejme pôdu sa dá aj upraviť - do ťažkej pôdy pridáme piesok a do ľahkej primiešame zase hlinitú, chýbajúce látky môžeme doplniť rôznymi prípravkami.
Výsadba
Voľnokorenné stromy sadíme od marca až do mája, na jeseň od októbra až do prvých mrazov. Kontajnerové stromy môžeme sadiť skoro celý rok.
Na začiatku upravíme korene stromu odstránením poškodených a dlhých koreňov. Po úprave korene namočíme do vody - minimálne na 2 hodiny, maximálne až na 24 hodín.
Pred výsadbou vykopeme výsadbovú jamu cca 60cm x 60cm. Jamu do ⅓ treba zaplniť zeminou zmiešanou dobre rozloženého maštaľného hnoja a priemyselnými hnojivami (NPK, Cererit). Treba si dávať pozor na to, aby korene neboli v priamom kontakte s hnojivom! Do jamy nalejeme min. 15 l vody. Až teraz môžeme posadiť stromček do jamy, prihrnúť ho pôdou a dobre utlačiť. Dávajme si pozor na to, aby zemina sa dostala dobre aj pod korene! Miesto štepenie musí byť nad povrchom pôdy približne až 20 cm. Posledným krokom je poriadne zalievanie (približne 20 l vody) a rez po výsadbe. Keď stromy sadíme na jeseň, rez odložíme na jar.
Keď sadíme kontajnerové stromy, samozrejme rez koreňov a namáčanie vo vode nie sú potrebné.
Pri novosadených stromoch potrebujeme osadiť aj oporné koly. Koly sú potrebné počas zakoreňovania, chránia kmeň až 6 rokov po vysadení. Dĺžka kola závisí od výšky stromu, kôl zatlačíme 30-40 cm hlboko do dna jamy, nadzemná časť však nemá byť vyššie ako korunka stromu.
Mikorhízne huby
Mykorhízne huby vytvoria v okolí koreňov rastlín rozsiahlu sieť podhubia napojenú na korene rastlín. Táto sieť dodáva rastline vodu a v nej rozpustené živiny, zachytí vodu, minerály a privedie ich aj zo vzdialenejších miest, kam by koreň bez húb nedočiahol.
Mykorhízna symbióza má okrem rastového efektu priaznivý vplyv na zdravie rastliny a jej hormonálnu rovnováhu.
Pri použití na záhonoch nasypte prípravok na dno výsadbovej jamky tak, aby sa vytvorila súvislá vrstva (1 cm) vysaďte rastlinu. Pri použití v kvetináčoch je dávka 1 odmerka na každý 1 liter objemu kvetináče. Prípravkom nemôžete rastlinu predávkovať. Prípravok je možné aplikovať plošne vo vrstve cca 3 cm pod semená pred samotným výsevom (150 g / m²). Najprv aplikujte prípravok, potom prekryte vrstvou zeminy a na plochu vysejte semená.
Zálievka
Po výsadbe musíme stromy častejšie zalievať, ako aj v lete počas vlny horúčav. Po nástupe vegetácie následne začneme aj s doplnkovým prihnojovaním.
Hnojenie
Hnojivá používame, aby sme skvalitnili pôdu a zveľadili úrodu. Samozrejme hnojivá musíme používať podľa návodov - nadmerné hnojenie znižuje odolnosť stromov, znižuje chuť a skladovateľnosť plodov.
Dlhopôsobiace hnojivá aplikujeme na jar a na jeseň, zálievky avšak používame pravidelne od apríla až do septembra.
Odporúčame aj dobre odložený kompost alebo maštalné hnojivo.
Rez
Stĺpovité hrušky netreba skrátiť rezom, stačí rezať len nadbytočné konáriky.
Rez po výsadbou: musíme si vybrať terminál a základné výhony, ktoré sú minimálne 4 bočné - ideálne 2 na každej strane. Skrátime im na 4 až 6 očká tak, aby smerovali von z koruny. Terminál potom skrátime tak, aby bol cca o 10 cm dlhší, ako bočné výhonky.
Letný rez: aby sme podporili tvorbu púčikov, zakracujeme alebo zaštipeme letorostov. Môžeme v lete odstrániť aj nadbytočné letorasty, odporúčané je to ale radšej v zime.
Zimný rez sa vykonáva od januára maximálne až do apríla a má 3 druhy: výchovný, udržiavací a zmladovací rez.
Výchovný rez vykonávame, aby sme tvarovali novovznikajúcu korunku. V prvom roku po výsadbe necháme hlavný terminál a 4 bočné výhony.
V druhom roku odstraňujeme prebytočné vetvy. Vyberieme si najslabší výhonok a skrátime ho cca. o polovici a aj ostatné vetvy a terminál skrátime v rovnakej úrovni. Patričný uhol treba dodržiavať tak, aby konáre neboli ani príliš blízko, ani ďaleko od kmeňa.
V tretom roku urobíme tie isté kroky, ale necháme aj slabšie vetvy rásť dlhšie. Vo štvrtom roku obmedzujeme rez u tých vetiev, na ktorých sa už objavujú prvé kvety. Slabé vetvy odstránime iba v prípade, že náš strom rastie bujne.
V piatom roku opakujeme tie isté kroky, naše ovocné stromy by v tomto roku už mali plodiť. Keď ešte neplodia, vôbec ich nerežeme.
Udržiavací rez vykonávame na omladzovanie základných vetiev skracovaním konáre - pri jemnom reze do dvojročného dreva približne o ¼, pri stredom reze do 3-4 ročného dreva zhruba na ½ a pri hlbokom zmladzovacom reze (iba pri slaborastúcich stromov) až na ⅓.
Zmladzovací rez vykonávame skracovaním základných vetiev. V prvom rade spravíme presvetľovací rez, základné vetvy skrátime na dĺžku 1-2 metrov. Cieľom je, medziiným, priviesť k plodom slnečné lúče a vzduch.
Počas leta musíme vykonať aj prebierku plodov, s odstránením nedozretých plodov zvyšujeme kvalitu úrody.
Všetky rany spôsobené rezom by sme mali ošetriť štepárskym voskom.
Ochrana v zime
Mladšie stromy sú menej odolné voči mrazu, za to ich odporúčame zakryť závojovou fóliou. Staršie stromy sú v zime odolnejšie, treba si dávať pozor avšak na čoraz častejšie neskoré jarné mrazy od marca až do júna.
Škodcovia a choroby
Hrušky napadá viacero škodcov a chorôb, proti väčšine však sa dá aj preventívne brániť vďaka biologických a chemických prípravkov. Sledujte našu webovú a facebookovú stránku, kde neustále aktualizujeme, na čo by ste mali dávať pozor vo vašej záhrade, ktoré ochorenia sú typické v rôznych obdobiach. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na agrocentrum@agrocentrum.sk